Screenshots

Sell products by weight, volume, or length & display unit prices automatically. Perfect for grocers
PriUnit: Price Per Unit lets merchants sell products by weight, volume, or length (kg, liter, meter, etc.) with automatic unit price display. No need to manually create endless variants—our app does it for you! Essential for grocery stores, butchers, and fabric shops, it saves time, enhances pricing transparency, and improves the shopping experience. Customers can purchase based on their exact needs, while merchants streamline product management with one-click linking and automation.
Key Features
- Show price per kg, liter, meter, etc., directly on product and collection pages
- Let customers buy exact amounts (e.g., 1.5 kg of apples) without creating varian
- Easily link or unlink products to unit pricing with a single click, saving time
PriUnit : Price Per Unit FAQs
No. PriUnit : Price Per Unit pricing starts at $9.99. For more details about PriUnit : Price Per Unit pricing, check here.

Get in Touch
with us
Whether you need more information on how LetsMetrix can help enhance your Shopify experience, or require technical support, don't hesitate to contact us. We're available 24/7 via email, phone, or live chat to ensure you have all the assistance you need.
